русский язык  украинский язык  английский язык  
Помощь Люди Новости Группы
 
В пакеті "Професіонал" є ВСЕ необхідне для дистанційного навчання! Підключайте пакет "Професіонал" - розширте можливості свого сайту!

Ми любимо подорожувати.



Урок з англійської мови , 6 клас. Рекомендовано вчителям, які викладають предмет в 6 класах.

Лекция Лекций (0)



Состав курса

Часть 1. Тема: Ми любимо подорожувати.


Мета: Ознайомити учнів із перевагами подорожі різними видами транспорту.Навчати учнів висловлювати власну думку щодо теми уроку.Удосконалювати техніку читання.Продовжувати розвивати навички діалогічного та монологічного мовлення.Сприяти розвиткові пам'яті та мовної здогадки.Виховувати вміння планувати та організовувати свою роботу.Обладнання: Підручник, робочий зошит, картки для роботи в парах (НО1), для самостійної роботи (НО2).ХІД УРОКУI. ШДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯGreeting 1. Привітання.T : Good morning, children. It ’s nice to see you.Ps: Good morning, teacher. It ’s nice to see you.T : How are you today?P s : We are fine, thank you.Aim 2. Повідомлення теми та мети уроку.T : During our lesson we will discuss the reasons of travelling, the ways of travellingand how to plan our trips. You’ll speak about how you prefer to travel and what youcan learn while travelling. It’s a revision lesson. We’ll travel a lot today and make some stops. They are: Translation, Reading, Listening, Speaking, Writing.Warming up 3. Уведення в іншомовну атмосферу.1. FROSTY WINDOWSWhen windows are frostyAnd icy in places,I like to write letters,And draw funny faces,Or flowers, or houses,Or maybe a cat —I really wish windowsWere always like that!2. Let’s look through the window and try to describe today’s weather. (Учні описують погоду.) Do you know what is the weather like in other countries? (Використання Впр.1, ст.. 74).ІІ.Основна частина уроку.Teacher: To begin with, let’s remember proverbs about travelling. Match two parts and translate them. Work in pairs.1. There is no place home is best.2. East or West its customs.3. Dry bread at home is better, like home.4. Every country has, than roast meat abroad.1. Check on Homework. Ex.1,p.80; Ex.2,p.80.2) Гра «Complete the Sentences».Клас поділяється на дві групи. Учитель розкладає на столі два набори смужок паперу (НО2) написами донизу. (Два учні виконують завдання з карток біля дошки.) Т : Complete the sentences.The_______ of travelling by plane is that it takes not much time.When we arrived at the _______ , our friends were leaving the plane.The _______of travelling by plane is that the tickets are expensive.We should hurry to the ________ because the train starts in half an hour.They decided to spend their ______ at the seaside.Before going to the trip you should _____everything for it.He wanted to_____ a new land .The ______from the hotel window was wonderful.Speaking 4. Розвиток умінь мовлення.1) Ex. 3 ,p. 81. (Reading)2) Ex. 3(b) ,p. 81. Робота в парах. Складання міні-діалогів за зразком. 5. Listening Comprehension . Аудіювання. MORNING TALK— Hello, Mage! Are you hurrying to the bus stop?— Morning, Sam. Yes, I don’t want to be late for school.— But your parents have got a car. Don’t they drive you to school?— No, Sam, unfortunately they don’t have enough time. And going by car is not easynowadays.— Really? Why?— You see, Sam, there are too many cars on the streets. You need too much time to getto another part of the city. So my parents don’t usually drive to work.— And how do they get to work, Mage?— My mother usually goes by metro. She thinks, it’s the fastest means of transport inthe city.— Does your father go by metro, too?— Not often. He usually goes by tram. He doesn’t like metro.— Does your brother goes to the university by metro?— Well, he doesn’t have to. The university isn’t too far from our house, so he goes there by trolleybus.— When do you use your car, Mage?— We go to the village to visit our granny on the weekends.Answer the question and complete the table. What means of transport do they use? Means of transportMother Father Mage Brother The whole family 6. Вчитель . Well done. As we speak about travelling, let’s visit some interesting places.Гра «My Suitcase».Учитель роздає картки (НО) учням.Учні складають речення з поданим словом, аргументуючи свій вибір. Т: Make up sentences and explain your choice.mapcameraradiocapbooksouvenirtowelsweaternewspaperten tdictionarymobile phonesunglassessandalsumbrellaP^. (card camera) I ’ll take a camera because I want to make some beautiful photos.P 2: (card umbrella) I ’ll take an umbrella because the weather may be bad. 1. Бесіда з учнями за малюнком на с. 69 підручника. T : What do you see in the picture on page 69? Can you read the name of this place?Have you ever heard about this place? What do you know about it? Let’s read aboutthis the most mysterious place in Great Britain. 1. Reading. Етап читання.Учні ланцюжком читають текст і перекладають його рідною мовою. Учитель контролює правильність вимови слів.2. Post-Reading Activity. Етап перевірки розуміння змісту тексту.Учні ланцюжком відповідають на запитання вчителя.T : When is the longest day of the year? What is Stonehenge? How old is Stonehenge?What was Stonehenge? What is an old custom that is still living at Stonehenge?SAYING GOODBYEOur work is done and it’s time to go.We had a busy day.It won’t be long till we meet again .I’ll see you all on tomorrow’s day.T. – The bell has gone. Get your things together. See you next week.

Лекция Лекций (0)